Aby jste si mohli udělat představu o našem záměru uvedu níže výběr z textu návrhu projektu, tak jak jsme ho vypracovali pro úřady.

 

Čili: … Záměr počítá se ztvárněním přírodního prostoru do podoby, která umožní dětem a jejich rodičům spontánně rozvíjet svůj tvůrčí potenciál v důvěrném kontaktu s přírodou.V podmínkách přirozeného rizika, v každém počasí i ročním období, má prostor skýtat příležitost “divokého i kultivovaného” vymýšlení činností a her, které posouvají hranice známého k hranicím možného a žádaného.

Pro uživatele hřiště budou připraveny přírodní herní prvky ze dřeva, kamenů, zeminy, písku, vody … A také terénní úpravy, které budou skýtat příležitosti pro rozvoj motoriky, kreativity, symboliky, ochrany před živly a nabytí přírozené zkušenosti - přírodní moudrosti.

S maximálním využitím “materiálu” z místa, či přírodních, snadno a levně dostupných zdrojů okolí, vznikne v podmínkách města prostor přírodního vzdělávání, který povede malé i velké k osobnímu rozvoji, poznání a inspiraci krajinou, kde žijí.

Vše je plánováno v rámci pozemku č. 1024 zapsaného v katastru Stodůlky na Praze 13.

Provoz a využití hřiště

Předpokládáme vytvoření okruhu stálých uživatelů - rodičů, starých rodičů, poručníků atp. s dětmi ve věku 0 -10 let, kteří se budou sezonně obměňovat. Přednost budou mít děti, resp. jejich rodiče atp., kteří se budou na tvorbě hřiště, jeho údržbě a úhradě nákladů na provoz hřiště aktivně podílet.

Již samotná realizace hřiště by se měla stát základem pro vytvoření této skupiny.

Základní charakteristika hřiště

Samotné hřiště je navrhnuto pro celý prostor parcely č.1024. Parcela je ze své přirozené povahy přírodním prostorem městské krajiny, který se formoval v průběhu posledních několika desetiletí v oblasti bývalé těžby písku a kamene.

K aktivnímu využití bude sloužit plocha 970m2. 

Významnými terénními prvky pozemku jsou pozůstatky z těžby v podobě třech kráterů-prohlubní. Do dvou z nich budou technikou Superadobe vrstveny kupolovité objekty z místního materiálu, stabilizované do kruhové tkaniny a zastřešené zelení. Jeden z nich bude sloužit jako krytý objekt pro pískoviště a hry v nepřízni počasí a různých obdobích roku. Druhý je určen jako úložiště herních prvků a nářadí pro údržbu pozemku a hřiště.

Vnitřní prostranství krytého pískoviště a her tvoří tři rotundy. Středová je z části pískovištěm a zčásti podiem o užitné ploše cca 29 m2.

Využití pískoviště záleží pouze od fantazie dětí. Provozovatelem bude připraven přírodní materiál v podobě snadno manipulovatelných polínek, kamínků a kamenů, dřevěných hraček vyrobených z místních zdrojů a případně odpovídajícíh hraček přinesených dětmi.

Podium bude sloužit společným hrám a vystoupením dětí a jejich rodičů, či k tomu pozvaným osobám.


 

Vedlejší přilehlé apsidy, o užitné ploše cca 20 m2 každá, budou sloužit komornější tvůrčí činnosti, která vyžaduje klid a koncentraci.

K dispozici budou podstavce a volné dřevěné desky pro vytvoření ploch na kreslení a modelování. Obě apsidy budou mít hliněné vytápěné lavice. Způsob vytápění odpovídá principu raketových kamen, které dosahují při velmi nízké spotřebě dřeva vysokou efektivitu spalování a výkonu.

Princip je založen na vytápění lavic vnitřím, zabudovaným potrubím s následnou akumulací tepla do hlíny, ze které jsou lavice vytvořeny. Akumulované teplo v hlíně tak ohřívá lidské tělo - člověka i zdi apsid a sálá do prostoru.

Přírodním teplem i praskajícím zvukem ohně je vytvořena podmanivá atmosféra pro činnosti v chladnějším období.

Objekt uskladnění herních prvků, nářadí pro údržbu a správu hřiště, o užitné ploše cca 32 m2, bude přístupný pouze správci hřiště a určeným odpovědným osobám.

Prostor kolem objektů hřiště je členitý, lemovaný příkrým svahem na severu. Do něj má být v jedné z jeho prohlubní vetknut kupolovitý objekt úložiště herních prvků a nářadí. Na jihu je mírnější svahovitý terén s terasou a největší terénní prohlubní vytvořenou těžbou.

Více na západ má být svah propleten serpentýnami pro pěší “svaholezce”. Klikatící se stezka bude tvořena v terénu zabudovanými schůdky z polínek a kamenů.

 

V západním směru přechází tato část pozemku v terasu, která vede až k největší prohlubni pozemku s objektem krytého pískoviště a her.

V místě, kde svah přechází v přírodní terasu je navržena věž-ulita. V její vnitřních prostorách čekají návštěvníky překvapení. Dosáhnout výhledu z okna, či průzoru ve střeše, vydá prověření dovednosti šplhat a stoupat po řebříku a výklencích ve věži. Některé z nich obsahují tajemné objekty, které mají neznámé funkce a způsoby použití.

V jihovýchodní části pozemku bude nově vybudována studna s kvalitou vody vhodnou pro údržbu hřiště a pozemku.

Jižní hranici pozemku tvoří z jedné třetiny odkrytý masiv skály s pozůstatky vrypů po těžbě. Masiv o výšcě cca 3 m skýtá možnosti pro jeho zdolávání s následnou a zaslouženou vyhlídkou v přítomností stromů a keřů.

Nedaleko skalního masivu je vzrostlý dub s dosttečně mohutnými větvemi, aby na nich mohla být vybudováná vyhlídková terasa pro dvě děti a jednomístní houpačka.

Pozemek, v části kde na východě sousedí s plotem zahrady vedlejší nemovitosti, bude na ploše cca 40 m2 lemován mikropralesem a houštinou, připravených k probádání a zažití nečekaných dobrodružství a objevů.

Volné, přírodní prostranství hřiště bude obsahovat menší kameny, polínka, pařezy a roští. Děti s nimi mohou zacházet a tvořit dle svých přání.

Objekt uskladnění herních prvků, nářadí pro údržbu a správu hřiště a objekt krytého pískoviště a her budou mít zavedenou elektřinu z nově vybudované rozvodní skříně.

a herních prvků hřiště.

 

 

Terénní úpravy

1. zastřešená, kupolovitá skrýš/úložiště nářadí a herních prvků v prohlubni severní části pozemku o rozloze cca 32m2 (realizace technikou plnění zeminy do kruhové tkaniny - Superadobe, dle Nadera Khalili, vršek zatravněn)

pozn.: podrobný technický popis vizte níže

2. zastřešený prostor s pískovištěm a podiem, pro tvůrčí činnost, hry a odpočiek v nepřízni počasí, v prohlubni jižní části pozemku

o rozloze cca 70m2 (realizace technikou plnění zeminy do kruhové tkaniny - Superadobe, dle Nadera Khalili, vršek zatravněn)

pozn.: podrobný technický popis vizte níže

3. věž-ulita (realizace technikou plnění zeminy do kruhové tkaniny - Superadobe, dle Nadera Khalili)

4. serpentýny - stezky s herními plošinkami, zpevněné polínky a kameny, v příkrém severním svahu

6. ohrazení hřiště z variací terénních úprav, dřevěných přírodních prvků, keřů, porostú a zeminy

7. mikroprales a houština v severním svahu pozemku (bude postupně tvořena ze stávajících porostů a nově vysázených dřevin a keřú)

PROVOZOVATEL HŘIŠTĚ

Provozovatelem přírodního hřiště bude občanské sdružení Cultura In Forma Bohemia.

Cultura In Forma Bohemia byla založena Ing Janem Tajbošem v Praze, v roce 2000. Zaměřuje se na tvorbu, organizaci a realizaci tvůrčích aktivit vedoucích k harmonickému životu.

V současnosti řídí její činnost Mgr. Drahomíra Březinová, Eva Gajanová a Ing. Jan Tajboš.

 

Některé z projektů organizace:

Art Gate, 2000+1 Hledání ztracené elegance, Otisky pražské architektury v oděvních kreacích a designu, Visual Live, Obytný prostor, Celek, Geomantické projekty pro Prahu, Čechy, Moravu, Slovensko a EU, Equilibrium, C(t)NOSTI, Cultura, Geo obydlí, Sjednocení, MODUM ...

 

Adresa: Cultura In Forma Bohemia, občanské sdružení,

Plzeňská 348/54, 150 00 Praha 5, Česká republika

IČ. 70865264, zapsané MV ČR 26.9. 2000 pod j.č. VS/1/44791/00-R

č.ú. 437249001/5500, rBanka

www.cultura.cz

vedoucí a statutární zástupce: ing. Jan Tajboš

mob.:+420 608 056 857, cib@cultura.cz

Poštovní adresa: Jan Tajboš, Cultura In Forma Bohemia o.s.

Plzeňská 348/54, 150 00 Praha 5, Česká republika